TPS79501DRBR
TPS79501DRBR
Part Number :
TPS79501DRBR
Description :
IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
Datasheet :
TPS79501DRBR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
In Stock :
2608
Delivery Services :
TPS79501DRBR
Comments
    TPS79501DRBR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    8-VDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    OutputType:
    Adjustable
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage-Output(Max):
    5.5V
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    385 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    TPS79501DRBR FAQ
    1. How to order TPS79501DRBR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TPS79501DRBR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPS79501DRBR?
    TPS79501DRBR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.