TPS7A02175PYCHR
TPS7A02175PYCHR
Part Number :
TPS7A02175PYCHR
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC POWER
Datasheet :
TPS7A02175PYCHR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2747
Delivery Services :
TPS7A02175PYCHR
Comments
    TPS7A02175PYCHR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    4-XFBGA, DSBGA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    6V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.75V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.56V @ 200mA
    Current-Output:
    200mA
    Current-Quiescent(Iq):
    60 nA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    55dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Current Limit, Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    MountingType:
    Surface Mount
    TPS7A02175PYCHR FAQ
    1. How to order TPS7A02175PYCHR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TPS7A02175PYCHR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPS7A02175PYCHR?
    TPS7A02175PYCHR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.