UA78L12ACD
UA78L12ACD
Part Number :
UA78L12ACD
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Datasheet :
UA78L12ACD.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
7670
Delivery Services :
UA78L12ACD
Comments
    UA78L12ACD Specifications
    Category:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Bulk,Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    27V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    12V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.7V @ 40mA
    Current-Output:
    100mA
    Current-Quiescent(Iq):
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    42dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    UA78L12ACD FAQ
    1. How to order UA78L12ACD on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the UA78L12ACD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UA78L12ACD?
    UA78L12ACD Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.